Czym kierować się wybierając szafę rack?

Jeśli firma się rozwija, zapewne infrastruktura firmowa rozwija się wraz z nią. Przychodzi zatem taki moment kiedy należy przygotować pomieszczenie techniczne do utrzymywania urządzeń sieciowych, serwerów i dodatkowych akcesoriów takich jak switche oraz generatory zasilania awaryjnego UPS. Jak zatem bez posiadania dużego doświadczenia dokonać wyboru odpowiedniego rozwiązania dla małej i średniej firmy, jakie pytania zadać sprzedawcy oraz w jakim zakresie wymagać pomocy merytorycznej – w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Zapotrzebowanie na nowe urządzenia – rozmiar szafy rack.

Podstawowym kryterium jakie musimy rozważyć to rozmiar szafy, który ma związek z trzema parametrami charakteryzującymi szafy.  Trzy najważniejsze wymiary jakie różnicują dostępne na rynku warianty szafy rack to:

a) szerokość

Szerokość szafy powinna być standardowa dla urządzeń jakie posiadamy, należy mieć na względzie, że włożenie węższego urządzenia do szerokiej szafy jest wykonalne, jednak nigdy na odwrót – szerokość szafy powinniśmy zatem dobierać do dotychczas posiadanego sprzętu – najpopularniejsze szerokości urządzeń sieciowych w standardzie rack to 10 cali, 19 cali oraz 24 cale, z czego najczęściej spotykane są szafy 19 cali.

b) wysokość (ilość modułów)

Od dynamiki zapotrzebowania na urządzenia będzie zależała maksymalna ilość modułów – urządzeń sieciowych, które zmieścimy w szafie jedno na drugim. Należy brać szafę z drobnym zapasem uwzględniając dotychczasową dynamikę zapotrzebowania na urządzenia. Najczęściej spotykane standardy zaczynają się od 4U do 42U.

c) głębokość

Niezwykle istotnym parametrem jaki charakteryzuje urządzenie rack jest jej głębokość, bardzo często bywa, że szafy są kupowane w standardzie dostosowanym do urządzeń sieciowych i występuje prędzej czy później sytuacja z pomieszczeniem serwerów, rejestratorów oraz modułów dodatkowych. Należy pamiętać, że lepsza będzie szafa głębsza ze względów również wentylacji szafy.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie urządzeń rack?

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: video game | Thanks to seo, seo services and Etiketten drucken