Najnowsze technologie RACK w twojej serwerowni

Szybkość z jaką rozwijają się nowe technologie nigdy nie maleje, trudno określić czy nowe rozwiązania w zakresie szaf serwerowych podążają za wymaganiami i potrzebami klienta czy jest na odwrót i to najnowsze rozwiązania za sprawą innowacji otwierają nowe pola do rozwoju dla firm je wykorzystujących. Zatem postaramy się wymienić z najnowszych i potencjalnie najciekawszych innowacji z zakresu w którym mieszczą się szafy rack oraz rozwiązania i technologie teleinformatyczne.

SAS iStorage – SAS RAID storage, czyli duży kontroler na kilkadziesiąt dysków, rozwiązanie, które daje oszczędność miejsca i energii elektrycznej zużywanej do utrzymania działającej infrastruktury.

System serwerów blade – rozwiązanie polegające na umieszczeniu od kilku do kilkunastu serwerów w jednej obudowie. W przeciwieństwie do standardowych serwerów, wyposażonych we własny zasilacz, wentylatory, podłączenie myszy, klawiatury i monitora oraz interfejsy komunikacyjne, w przypadku rozwiązania blade te elementy są wspólne w ramach jednej obudowy blade.

Kontrolery SAS dla RAID –  są to urządzenia pozwalające na tworzenie macierzy dyskowych w nowszym standardzie, pozwalając na równoczesną współpracę wielu (nawet kilkudziesięciu) urządzeń dyskowych, które są mniejsze i oszczędniejsze.

Technologia Serial Attached SCSI (SAS) pojawiła się na rynku w 2004 r. Już wtedy firmy ją promujące postawiły sobie za cel, aby w ciągu kilku lat zastąpiła równoległe kontrolery i dyski SCSI. Decyzja o rozpoczęciu prac nad następcą SCSI zapadła przy tym dużo wcześniej. Już w grudniu 2001 r. Rada Dyrektorów SCSI Trade Association (STA) podjęła decyzję o konieczności zebrania wymagań rynkowych dla następcy SCSI, wtedy właśnie ochrzczonego mianem Serial Attached SCSI.

SAN (ang. Storage Area Network) – sieć pamięci masowej; rodzaj sieci służący do dostępu do zasobów pamięci masowej przez systemy komputerowe. W chwili obecnej sieci SAN wykorzystywane są głównie w firmach, zastosowanie domowe jest mocno ograniczone ze względu na bardzo duże koszty oraz skomplikowanie budowy wymaganej infrastruktury: przełączniki SAN, karty Host Bus Adapter czy w końcu macierze dyskowe lub biblioteki taśmowe. Sieci SAN są budowane z wykorzystaniem infrastruktury specjalnie zaprojektowanej do obsługi komunikacji w tej sieci. Zastosowane elementy muszą być wystarczająco szybkie i niezawodne. W sieciach SAN wykorzystuje się specjalnie do tego celu zaprojektowany protokół nazwany Fibre Channel (FC). Sieci SAN mogą być budowane z wykorzystaniem łączy światłowodowych i wbrew nazwie używanego w nich protokołu także z łączy miedzianych. Protokół Fibre Channel jest wyłącznie protokołem transportowym danych, który transportuje protokoły „wyższej” warstwy, w tym najczęściej stosowany protokół SCSI-3 oraz rzadziej stosowany IP.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy sieci SAN:

* Połączenie Punkt-Punkt – ang. Point-to-Point.
* Pętla z arbitrażem – ang. Arbitrated Loop (FC-AL).
* Pełna sieć – ang. Fabric, nazywana także Point-to-Point Network.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: video game | Thanks to seo, seo services and Etiketten drucken